Co si lidé představují pod pojmem zábava

Žít život tak, aby se proměnil v kreativní sled zábavných činností, kdy plynule přechází jedna do druhé, je přirozenou potřebou lidské duše. Život je zkrátka fenomén, který nechceme prožít ve stylu „musíš – nesmíš“. Každý z nás žije tak, jak nejlépe umí, a snaží se tento přirozený morální kodex naplnit. Ne vždy se to však daří, jak bychom si představovali.
hraní kuliček

Sladké nicnedělání

Bývalý socialistický režim doslova nesnášel, jestliže byl někdo „neangažován a nezapojen“ do systému. Lidé, kteří se snažili vyhovět své přirozené touze odpočívat a relaxovat více, než „bylo zdrávo a přípustno“, se ocitali na okraji společnosti. Přitom přirozenou lidskou potřebou je někdy vysadit i mimo dovolené, někdy je na nás toho zkrátka moc. Nicnedělání není sice klasickým hobby, ale v takovém okamžiku si nejvíce odpočineme, urovnáme si myšlenky, naplánujeme další životní fázi nebo činnosti, kterým bychom se rádi věnovali v budoucnu.
holčička s kočkou

Krátký výlet

Lidé se dokážou radovat z maličkostí a je známo, že více malých drobností nás dokáže naplnit víc, než jedna bombastická událost. Měli bychom se radovat každý den už jen z toho, že můžeme něco dělat, pohybovat se a pozorovat svět kolem nás. Moudří lidé často zařazují do svého volného času kratičké výlety do přírody. Může to být jednodenní, nebo třeba jen několikahodinová akce, např. okružní trasa po cyklostezce, anebo výstup na rozhlednu, zříceninu hradu, či návštěva galerie a výstavy. Takové každodenní maličkosti nabíjí baterky mnohem víc, než si dokážete představit.
mýdlové bubliny a chlapec

Dejte si pauzu od e-mailů a telefonů

Víte, že existovala doba bez mobilních telefonů a výpočetní techniky? Pro mnohé z nás je to velmi vzdálená minulost, dokonce nepředstavitelná, přesto se lidé dokázali bavit. Někteří lékaři dokonce zastávají názor, že by lidem obecně prospěl několikadenní výpadek elektrického proudu. Jistě, že nemáme na mysli záměrný karambol a vysazení životně důležitých systémů, jako je vytápění, ohřev vody, provoz nemocnic apod. Ale takový týden bez mobilů, bez Internetu, bez televize, videoher a sociálních sítí by byl příležitostí alespoň se nad tím současným světem zamyslet.

Věnujte se koníčkům

Moderní elektronika, důmyslné domácí spotřebiče, chytré domácnosti a všechny ty „smart“ výrobky jsou okouzlující, ale zkuste chvíli pozorovat malé batole, jak si vyhraje s obyčejnými dřevěnými kostičkami. Dokáže z nich skládat všechno možné spoustu hodin a má o zábavu postaráno. Je totiž prokázáno, že jednoduchá manuální tvořivá činnost nesmírně uklidňuje a v tom dnešním hektickém světě je odbourání stresu jedním z klíčových faktorů šťastného života. Je také známo, že si v budoucnu častěji vybavíme příjemné okamžiky nějaké tvůrčí činnosti, než sledování e-mailů, Facebooku a televizního zpravodajství.

© 2024 Stavir - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress