1. Sázení a sklízení
Sázení semínek a jejich následné pěstování není nikterak náročné a pustit se do něj může kdokoliv. Navíc k tomu nebudete potřebovat mnoho věcí, vystačíte si s květináči či truhlíky, hlínou a semínky. Pokud se vám podaří sehnat semínka v biokvalitě tím lépe. Při pěstování se vyhýbejte chemickým přípravkům. Ke sklízení jsou semínka připravena v okamžiku, kdy rostlina odkvete a její květ začne schnout. V těchto dnech je třeba květinu hlídat, abyste nepropásli správný okamžik a semínka se nerozsypala do míst, do kterých nechcete. Usušená semínka můžete uložit buď do vzduchotěsné nádoby do kuchyně, nebo je uschovat k zasazení na další rok.
2. Namáčení a naklíčení
V okamžiku, kdy suché semínko namočíte do vody, probudí se v něm opět život. Semínka jsou chráněna proti nepříznivým vlivům okolí tzv. fytáty. Pokud však dojde k namočení semen, tyto fytáty se postupně rozloží. Namočená semínka dokážou nasáknout velké množství vody, čímž dochází i ke zvětšení jejich objemu. Živiny, které jsou v nich obsažené, se rázem stávají lépe stravitelné. Lidské tělo je dokáže lépe zpracovat. Pokud se jedná o nakličování, semínka nejlépe naklíčí v keramických či porcelánových nádobách https://www.nakliceno.cz/misky-a-sklenice-na-kliceni/ s děravým víčkem. Semínka natáhnou vodu a dojde k aktivaci enzymů.
3. Pražení
Semínka byste měli uschovávat ve vzduchotěsných nádobách, ideálně v temném a chladnějším prostředí. Jsou totiž podobně jako ořechy citlivá na teplo. To mějte na paměti i při jejich zpracování. Pokud se pustíte do jejich pražení, je lepší pražit společně jen semínka stejné velikosti. U malých semínek si dejte pozor, abyste je nespálili. Zkuste je položit na plech s pečícím papírem do již vypnuté, ale stále teplé trouby. Pro pražení na suché pánvi potřebujete pánev se silným dnem. Průběžně s nimi třeste, aby se všechna rovnoměrně opražila. Takováto opražená semínka se skvěle hodí například do salátů.