Starší generace pamětníků si jistě dobře vybaví okamžiky, kdy jako děti docházeli do školy s učebnicemi a sešity v igelitových taškách, a s plastovými deskami, do kterých na konci školního roku vkládali vysvědčení. Igelitka, jak se plastovým polyetylenovým taškám přezdívalo, byla za socialismu symbolem pokroku, a její atraktivita rostla ve chvíli, kdy byla potištěna nějakým cizojazyčným nápisem.
V současné době zcela absurdní záležitost, s níž nikoho neoslníte, a s igelitovou taškou v ruce nebudete rozhodně středem pozornosti. Přesto igelit neupadl v zapomnění a naopak je vyzdvihován u výrobků, kde byste to ještě před dvaceti lety neočekávali – u igelitových obálek.
Polyetylenové poštovní obálky vykazují určité výhody vůči svým papírovým konkurentům. Jaké to jsou a kde jich využít?
Jsou lehoučké – díky nízké hmotnosti usnadníte práci sobě i přepravním společnostem.
Nezaberou žádné místo – když je skladujete, jsou tenčí, než papír, a zaberou méně místa. Můžete je mít nakoupené v zásobě a mít je při roce na pracovišti i v domácnosti.
Jsou zcela neprodyšné – prodyšnost je skvělá vlastnost tam, kde to má význam, např. u plastů pro výrobu stélek obuvi či zdravotních matrací. U obálek se naopak cení naprostá ochrana před vnějšími vlivy, tedy zejména před vodou a vlhkostí a před prachem, jemuž jsou zásilky mnohdy vystavené v zavazadlovém prostoru vozidel a při jejich manipulaci.
Ideální pro textil i papírové dokumenty – pevnost plastu je natolik vysoká, že ochrání při běžném zacházení zabalený textil i papírové zásilky.
Diskrétnost – očekáváte-li velmi diskrétní přístup ze strany přepravní společnosti, lze vložit zásilku do tzv. bezpečnostní poštovní obálky se speciálním lepicím proužkem, který nelze rozlepit za žádných okolností. Porušení obalu je vždy důvodem k reklamaci zásilky.