Zážitky zadarmo

Určitě se každý z Vás setkal s termínem zážitková pedagogika. Oč se jedná? Jedná se o přístup k výchově a vzdělání na vyšší schopnosti lidské paměti vstřebávat informace prostřednictvím intenzivních emocí, tedy prožitku. To, co nás baví a těší, si zapamatujeme mnohem snáze, než to, co shledáváme jako nudné.
Někdy může dojít k zneužívání dobré myšlenky a to samotnými rodiči. Zážitkovost vyhnaná ad absurdum. Možná jste si všimli toho, že dnešní děti, které jsou zahrnuty přemírou hrací techniky, informačních technologií a zábavních center, ztrácejí schopnost radovat se ze zdánlivě malých věcí, které na rozdíl od výše uvedeného jsou zcela zdarma.
stanování na louce

Říci jasné a direktivní ne

Kolik znáte dětí, které by vydržely půl dne bez tabletu nebo mobilu? Kolik znáte dětí, které vyjdou na vrchol hory bez remcání, aniž by ho rodiče nenatěšili na lanovou nebo bobovou dráhu nebo alespoň smažák s hranolkami v horské hospůdce? Děti mají k dispozici množství předražených interaktivních tvůrčích sad, ale neumí skoro uchopit pastelku. Nejsou ty naše děti vlastně tak trochu chudáci? Oběti své vlastní potřeby po zábavě, kterou my rodiče velmi často uspokojujeme a to nezřídka za cenu obrovských výdajů. Co třeba tomu říct jasné a direktivní – a dost! Samozřejmě,že pokud máte doma teenagery, cesta zpět ke zdroji prostých inspirací může být značně složitá, ale pokud máte relativně malé děti, zapomeňte na diktaturu zábavních center a zkuste s dětmi organizovat volný čas sami a to prostřednictvím docela nenáročných činností. Zkuste například:

· Přespat s dětmi ve stanu
· Pořádat výpravu za pokladem
· Zorganizovat stezku odvahy
· Pravidelně spolu tvořte, na internetu najdete celou řadu neuvěřitelně zajímavých a přitom laciných nápadů
· Dovolenou pojměte jako tématickou expedici a přizpůsobte tomu hry
· Vymyslete společně žertovný příběh
hračky v truhle
Když s tím začnete, najednou zjistíte, že nápady přicházejí sami a že to baví nejen Vás, ale především Vaše děti, které jsou najednou plné nápadů. A také o to se jedná. O rozvoj kreativního přístupu.
Uznejte, že by byla veliká škoda, kdyby dítě bylo ochuzeno o ty nejkrásnější a nejobyčejnější zážitky. Všechna ta zábavní centra v přírodě i ve městech jsou bezva, ale jenom jako doplnění volnočasových aktivit. Šťastné dětství na nich nestojí. Když je děti začnou vyžadovat a stávají se standardem, ochuzujete především samo dítě, které ztrácí vnímavost k jiným prožitkům.

© 2024 Stavir - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress