Domácí vinotéka aneb In vino veritas

Víno se pije již od pradávna. Byli to již staří Egypťané, kteří znali jeho sílu a moc. V naší zemi jsou počátky vína datovány až do 3. století po Kristu, kdy k nám víno bylo dovezeno Římany. Kněžna Ludmila zajistila šíření vinné révy v Čechách. Podstatný zlom nastal ve 13. století, kdy začala vznikat velká vinařská centra v Čechách i na Moravě – Mikulov, Znojmo, Litoměřice, Mělník apod.
 
Známý milovník vína císař Karel IV. dokonce nařídil zakládání vinic a zajistil jejich osvobození od daní. Však kdo by si rád neposeděl u sklenky vína…?

korek
 
Parametry pro výběr domácí vinotéky
 

  1. Dle druhu vína (červené či bílé) – jde o to, že bílé víno potřebuje jinou teplotu, než je tomu u vína červeného, zde je tedy rozhodující, jaké víno hodláte skladovat ve své vinotéce, jestliže jen bílé či pouze červené, vhodnou volbou je pro vás jednozónová vinotéka, jestliže budete skladovat oba druhy vína, pak je třeba zakoupit tzv. dvouzónovou vinotéku.

 

  1. Metoda chlazení – na výběr máte ze dvou typů, a to termoelektrické či kompresorové – pracuje na stejné bázi jako převážná většina ledniček i mrazniček. Předností je výkonnost, úspora a tichý chod. Naopak termoelektrické je výkonnostně pomalejší, má hlučný chod a vyznačuje se značnou spotřebou elektrické energie. Pozitivem je velmi přijatelná cena.

 

  1. Velikost vinotéky – velikost neboli kapacita závisí na počtu láhví, což se odvíjí na základě vaší spotřeby i představy o množství vína, lze zakoupit vinotéku jak pro čtyři láhve, ideální pro začátečníky, tak samozřejmě i pro více láhví, k dispozici jsou i vinotéky, kde je možné uskladnit i nedopitou láhev vína či víno s karafou.

víno
 

  1. Umístění – v prodeji jsou na výběr vinotéky jak vestavné, tak i volně stojící, nicméně platí zásada umístění mimo dosah slunečních paprsků, taktéž mimo dosah sálajícího tepla – z trouby, z varné desky či z topení, rovněž není vhodné umístění vinotéky v místnosti, kde je teplota vyšší jak 22 stupňů či naopak nižší jak 10 stupňů.

 

  1. Nezanedbatelné informace – samotná konstrukce hraje důležitou roli, je podstatné, aby nedošlo k propustnosti světla, což má vliv na kvalitu vína, ideální jsou police ze dřeva, které tak efektivně udržují potřebnou vlhkost při skladování, je lepší volit vinotéku mající dveře z tónovacího skla nebo s UV filtrem, aby tak nedošlo ani k proniknutí slunečních paprsků. Design a praktičnost hrají značný význam.

 láhve
 
 
Šťastnou ruku při výběru. Na zdraví!

Related Posts

© 2024 Stavir - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress