Kdy a proč refinancovat?

Pokud si chceme splnit sen o vlastním bydlení, bez chytře zvoleného hypotečního úvěru se nám to podaří jen stěží. Ovšem i ta nejvýhodnější hypotéka za pár let už vůbec tak výhodný být nemusí mezi záplavami nabídek dalších bankovních i nebankovních společností. Co teď? Dál splácet nevýhodný úvěr, i když na trhu v současnosti jsou daleko výhodnější nabídky. Ne, řešením je refinancování hypotéky https://www.fahd.cz/refinancovani-hypoteky/.

peníze na uzdě

Refinancování před koncem fixace

Refinancování hypotéky je ve zkratku splacení aktuálního hypotečního úvěru úvěrem novým, který je sjednán pro dlužníka za výhodnějších podmínek. A jak refinancování vlastně probíhá? Několik měsíců před koncem fixního období by měl aktuální věřitel (banka) poslat dlužníkovi nové podmínky na další fixní období. Pokud s nimi dlužník souhlasí, nic zásadního se pro něj nemění. I nadále bude splácet dle smlouvy stávajícímu věřiteli. Pokud se ale rozhodne, že na novou nabídku nepřistoupí, je ideální doba na refinancování.

podpis smouvy

Před koncem fixace je tedy ideální čas na hledání nového hypotečního úvěru za výhodnějších podmínek. To může být kupříkladu nižší roční úroková sazba s delší fixací, menší měsíční splátky, delší doba splacení nebo zvýhodnění dalších doplňkových služeb. Aby se předčasné splacení aktuálního úvěru vyplatilo, je zapotřebí najít takový druh hypotéky, kde je výrazně nižší úroková sazba. V době fixace vám žádná banka nemůže naúčtovat jakýkoliv poplatek nebo sankci za předčasné splacení. V současnosti však i mimo fixační období jsou sankce za předčasné splacení zanedbatelné.

Souhlas aktuálního věřitele

Hypoteční úvěr je možné předčasně splatit bez souhlasu aktuálního věřitele, je ovšem zapotřebí ho informovat alespoň měsíc dopředu s informací, že hodláte refinancovat a ve splácení budete pokračovat u jiného věřitele.

Related Posts

© 2024 Stavir - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress