Rubriky
Business

Kdy je čas na výměnu zásuvky a vypínače

Neexistuje věc, která by se postupem neopotřebovala. A čím více je používána, tím dříve nastane čas, kdy ji bude potřeba vyměnit. To je fakt, který znají a se kterým se setkávají prakticky denně snad všichni. Málokdo však tuto poučku vztáhne i na zásuvky a vypínače Light Park. Proč se tyto věci zdají prakticky nezničitelné časem, ačkoliv je užíváme denně?modernější typ zásuvky.jpg

Jedním z důvodů je jejich samotný design a způsob použití. Je sice pravda, že jsou užívány denně, ale vezměme si, jaké zátěži jsou vystaveny. V případě zásuvek tam pouze zastrčíme spotřebič, a to je vše. Často ho, například v případě televize, ani nevyndáváme. Nedochází tedy k oděru ani ošoupání ani k jiné činnosti, která by mohla povrch poškodit.

Co se vypínačů týká, i ty jsou vlastně zatěžovány minimálně. Pouze je na ně dvakrát denně sáhnuto, jinak zůstávají prakticky bez povšimnutí. Ani zde tedy nedochází k něčemu, co by mělo velký negativní vliv na povrch.

I přes tyto vlastnosti se však i zásuvky a vypínače časem opotřebují. U zásuvek může nastat problém například s kontakty, zvlášť pokud jsou do nich spotřebiče často zasunovány a vysunovány. Může to způsobit i rozšíření otvorů, a tedy i ztížení zapojení správných kontaktů.

Vypínače se často opotřebují dříve, než zásuvky. První známkou, které si všimneme, je ošoupaný a odřený povrch v místech, kde ho tiskneme. To samo o sobě samozřejmě ve většině případů není důvod k výměně, avšak těm, kteří mají vypínač jako součást designu interiéru, to může vadit.ilustrace vypínače.png

Horší situace nastává, když se vypínač časem uvolní. Najednou zjistíme, že jde přepnout nějak lehce, avšak abychom dosáhli kýženého výsledku, musíme proces několikrát opakovat. Příčina je v uvolněných kontaktech.

V těchto případech je samozřejmě zapotřebí danou věc vyměnit. Ale nevěšte hlavu, koneckonců je to příležitost pořídit si nový, lepší model. Navíc si můžete dnes vybrat i takový, který se vám bude líbit.

Jedno je však třeba říci: výměnu by měl provádět pouze kvalifikovaný elektrikář. Pokud nemáte potřebné znalosti a dovednosti, neměli byste se o to pokoušet sami. Koneckonců práce s elektrickým proudem není zrovna nejbezpečnější.

Hotovo? Výborně. Nyní se můžete spoustu dalších let radovat z nového vypínače či zásuvky. Přeci jen, při správném užívání vydrží opravdu dlouho.